Svaneti

10.10.2014 - Pátek

Tak mirime do Svaneti - část Kavkazu mezi Abcházií a Osetii. Cestou ale zastavujeme u Tsaishi, kde mají být horké prameny. A jsou tam. Trochu sirné. A stříkaji z trubky. Vařící. Lonely planet o téhle vesnici trochu keca... NE - v pramenech se koupat nedá a NE - ta jeskyně tu není (my ji teda nenašli). V Zugdidi chytame WiFi a znovu zkousime  chacapuri. Cesta do Svaneti - do turistického centra Mestie  vede skrz tunely, serpentinama, podél přehrady,nad dravou řekou a pod vrcholy Kavkazských hor. Zajizdime az do další vesnice Zhabeshi odkud chceme pak vyrážet na výlet k ledovci. Místo na spaní nakonec nacházíme u plotu před vesnicí. Jinde se nedá. Hledaci pokusy nás staly Simbuv vejfuk a nás busik mel trochu trápení s otáčením se v potoku. Jsme asi 1400 m n. m. A venku je pekna kosa.
 

11.10.2014 - Výlet k ledovci

Konečně vidíme kopce, co nás obklopují. V ranním slunci hrajou všem a barva má. Podzimní Kavkaz. Zelena,zluta, červená, bila, louky, sníh a kameni. Je to krása a barev se nemůžeme nabazit. Razujeme údolím nahoru, ze dojdeme az k páté ledovce. Jenže rozcestník Pise ze to je 5 a pul hodiny. To asi nedame,když už je po desátý... otočili jsme to kus před cílem. I tak to bylo akorát. Sešli jsme dolu zrovna když sluníčko zapadalo a chladne stíny se prodluzovali. Snad jen Sherpa nebyl unavený a to porad běhal mezi námi a kontroloval jestli jsme stále všichni.

12.10.2014 - Ledovec

Sherpakovi odpocivaj na louce u Mestie a my vyrazime konečně k ledovci. Tentokrát je cesta lehká, takže u ledovce (Chalaati glacier) jsme tak za 2 hod. Je to ale jak na Václavaku - spoustu lidi kolem. Tak jsme řadí, z jsme včera byli ve vedlejším údolí,kde nebyla ani noha. Ledovec taje a sutry litaji. Z pod ledovce se valí proud vody. Kubajsovi to nedá a musí okusit teplotu vody na vlastni kůži.
 
V podvečer prohlizime Mestii. Je to fakt turistické centrum. Něco jako Spindl v Krkonoších. Hotely, restaurace, souveniry, turisti...Ve městě je spoustu věží z 9. stol. Všechno je drevenno-kamenne. Krávy asi chodí sami rano na pastvu a večer se sami vrací (občas spořádaně po právě straně silnice, jindy tvrdošíjně stoji uprostřed).
 
Další den se pomalu presouvame ze Svaneti na řeku Rioni (kousek od jižní Osetie).
 
 
Sojka
 

Mája

Sojka - Marijánka

Kuba

Simba

Sherpa